Cztery żywioły Ziemi - gr. II - Miejskie Przedszkole nr 14 w Nowym Sączu

Aktualności 2020

Cztery żywioły Ziemi

„Wszystko, co naprawdę trzeba wiedzieć
o tym, jak żyć, co robić i jak postępować,
nauczyłem się w przedszkolu…”
R. Filghum

Cztery żywioły – to temat zajęć, który został zaproponowany dzieciom grupy II. Przedszkolaki zastanawiały się przy pomocy jakich zmysłów można sprawdzić m. in. istnienie powietrza, wody tak niezbędnych do życia. Bawiły się powietrzem wykonując  ćwiczenia z zakresu profilaktyki i logopedii. Na kolejnych zajęciach określały właściwości wody, obserwowały stany skupienia wody, określały jej smak, barwę, mówiły o wrażeniach dotykowych, które pojawiały się podczas organizowanych lekcji ciszy z wodą, lodem. Podsumowując temat związany z ogniem stwierdzały, że ogień to źródło światła i ciepła. W trakcie lekcji ciszy dmuchały na płomienń świecy tak, żeby go poruszyć, ale nie zgasić. Podczas wielu zabaw badawczych znajdowały odpowiedzi m.in. na pytania:
- Co się dzieje z lodem pod wpływem ciepła?

Czy ogień jest ciepły, czy zimny?
- Dlaczego zapalona świeczka przykryta słoikiem gaśnie?
Zaproszeniem do aktywności dzieci stało się otoczenie montessoriańskie, to materiały dotyczące omawianych treści, z którymi mogły pracować dzieci podczas pracy własnej.
Zbierając wiadomości z całego tygodnia dzieci starały sie wyjaśnić znaczenie słowa "żywioł". Powietrze, woda, ogień i ziemia – nie wyobrażamy sobie bez nich życia, są one darem, ale i zagrożeniem, o czym dowiedziały się dzieci podczas zajęć o czterech żywiołach.
Cztery żywioły Ziemi to znakomity temat do rozmów i wspóln
ych z dziećmi poszukiwań na ten temat informacji.

A.Żebrowska