Dzień drzewa-gr.III i VI - Miejskie Przedszkole nr 14 w Nowym Sączu

Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności 2019 > Październik 2019
 
 
 
Dzieci z gr. III i VI obchodziły Dzień drzewa na nowosądeckich plantach

Rodowód Święta Drzewa sięga aż 1872 roku. Wtedy to Julius Sterling Morton, ówczesny sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, prywatnie znawca i miłośnik przyrody, zwrócił się do rodaków z prośbą, by 10 kwietnia sadzić drzewa (w różnych krajach święto wypada o różnej porze). "Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość  "– taka idea przyświecała twórcy Święta Drzewa. I najwyraźniej przekonała ona wielu miłośników drzew, bo święto stało się w Stanach tradycją. Od 1951 roku święto obchodzone jest we wszystkich  krajach członkowskich ONZ.
Nasze przedszkolaki wiele już wiedzą o roli drzew w przyrodzie i ich znaczeniu w życiu człowieka dzięki zajęciom edukacyjnym, spotkaniom z ekologami  i pracy własnej z materiałem rozwojowym. Każdy przedszkolak już wie, że drzewa produkują dla nas tlen, są też mieszkaniem dla wielu zwierząt...  Stwarzamy dzieciom możliwości obserwowania i rozpoznawania  drzew w różnorodnych środowiskach i uczymy szacunku dla nich.  
Pod Dębem Niepodległości dzieci wypowiadały swoje życzenia dla tych wspaniałych roślin. Każde z nich mogło by być manifestem dla nas, dorosłych. Posłuchajmy naszych dzieci i ratujmy drzewa - dla nich.                                                              


Grażyna Wideł
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego