Metoda projektu "POLSKA" - Miejskie Przedszkole nr 14 w Nowym Sączu

Aktualności_2017 > Czerwiec 2017

Podsumowanie metody projektu w gr. I pt. POLSKA

Od września grupa I realizowała metodę projektu pt. POLSKA. W pierwszych dniach powstała mapa myśli/ projekt- skojarzenia dzieci dotyczące naszego kraju- z nich
w dalszym etapie zostały wyodrębnione działania, które przez cały rok systematycznie realizowaliśmy wewnątrz grupy. Pierwszym z działań przedszkolaków było poznanie  naszego miasta Nowego Sącza jako naszej małej ojczyzny z tego powodu już we wrześniu przedszkolaki ochoczo wybrały się na wycieczkę zwiedzając wspaniałe zabytki naszego miasta, w listopadzie przedszkolaki nadal gorliwie zwiedzały Nowy Sącz udając się na Dworzec Kolejowy, w kolejnych miesiącach poznawaliśmy historię naszego regionu dzięki wycieczką do Miasteczka Galicyjskiego oraz Sądeckiego Parku Etnograficznego.
Kolejnymi działaniami była nauka tradycyjnych tańców polskich, takich jak: kujawiak, polka,  krakowiak, polonez, mazur oraz oberek dzieci systematycznie przez cały rok uczyły się oraz ćwiczyły w.w tańce uświetniając swoimi pięknymi pokazami uroczystości przedszkolne.
Kolejnym obszarem poznawczym byli sławni Polacy tutaj dzieci samodzielnie chcąc poznać życie znanych Polaków wybrali sportowców: Roberta Lewandowskiego, Kamila Stocha oraz prezydenta Polski Andrzeja Dudę. Przedszkolaki poznały także małego Ziuka zagłębiając się w postać Józefa Piłsudskiego a podczas rocznicy śmierci papieża polaka uczyliśmy się śpiewać „Barkę” oraz tworzyliśmy książkę o życiu Jana Pawła II.
W okresie najważniejszych polskch świąt Bożego Narodzenia oraz  Wielkanocy przedszkolaki poznawały  świąteczne zwyczaje oraz tradycje- dzieliły się własnymi doświadczeniami ze swoich domów ale także uczyły się w jaki sposób składamy  życzenia bliskim, wykonywały ozdoby choinkowe, przygotowywały koszyczki wielkanocne, wcielały się w cukierników piekąc pierniki oraz babeczki wielkanocne.
Działania warsztatowe w Miasteczku Galicyjskim pozwoliły dzieciom wykonać oraz obdarować bliskich własnoręcznie wykonanymi kartkami świątecznymi. Dzięki zajęciom w C.K. Sokół grupa I miała możliwość poznania tradycji regionalnych oraz motywów folklorystycznych małopolski wykonując przepiękne drewniane szkatułki podczas zajęć pt. „ Love ludowe” .
Dzieci poznawały symbole narodowe, wykonując flagi Polski w rocznicę Święta Odzyskania Niepodległości a także wyklejały białego orła na czerwonym tle przy okazji poznawania Legendy „O Lechu, Czechu i Rusie „ Przedszkolaki zaznajamiały się z mapą polski poznając zabytki takich miast jak Gniezno, Warszawa, Kraków
przy okazji ostatniego dzieci poznawały miasto ze Smokiem Baltazarem Gąbkom podczas zajęć warsztatowych w C. K Sokół, ponad to przedszkolaki z wielką ciekawością brały udział
w zajęciach multimedialnych oglądając prezentację oraz filmy pt. „Jesteśmy Polką
i Polakiem”utrwalającą wiedzę o naszej ojczyźnie. Przy okazji swiąt majowych poznawaliśmy naszych zagranicznych sąsiadów a także wyodrębnialiśmy państwa tak jak My należące do Unii Europejskiej.
W realizację metody włączyli się rodzice, którzy przychodzili do przedszkola czytać dzieciom legendy polskie min.: „ O Warszawskiej Syrence” „O Lechu Czechu i Rusie”,
„O Smoku Wawelskim”. Temat polski objął także strefę teatru, dzięki czemu nasi podopieczni z wilką radością mogli wcielić się w rolę bohaterów legend wystawiając wewnątrz grupowe przedstawienia ale także podczas uroczystości przedszkolnych
( Bal jesienny, powitanie wiosny, zakończenie roku przedszkolnego )wystawiając programy artystyczne, utrwalające poznaną wiedzę o Polsce. Myślę, iż hymn polski w wykonaniu przedszkolaków, piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem” „Płynie Wisła płynie” „Kocham Cię Polsko” wpisany w codzinny repertuar grupy I długo będzie jeszcze słyszany na przedszkolnym korytarzu.
Wszystkie wyżej opisane działania miały na calu rozbudzenie wśród przedszkolaków postaw patriotycznych, utrwalenie wiedzy o Polsce ale także umożliwienie dzieciom działań zmierzających do lepszego poznania dziedzictwa kulturowego, narodowego oraz historycznego naszego kraju. Dziękuję serdecznie dzieciom, rodzicom oraz wszystkim osobom wspierającym działania metody projektu w grupie I.

E. Olchawa- Nosal