Miasteczko Galicyjskie - Miejskie Przedszkole nr 14 w Nowym Sączu

Aktualności_2017 > Marzec 2017

Przedszkolaki z gr I zwiedzają Miasteczko Galicyjskie

23 marca dzieci z grupy I wybrały się do miejsca pracy mamusi: Lenki, Zuzi i Tosi.
Na pierwszą wiosenną wycieczkę jechaliśmy z wielkim podekscytowaniem całej grupy. Trzymając kciuki za słoneczną pogodę- potrzebną nam do zwiedzania oraz ekscytacją naszych trzech sióstr, które nie kryły emocji i zdecydowanie najbardziej nie mogły doczekać się wizyty u mamy w pracy.
Wycieczka odbyła się w ramach realizowanej w grupie metody projektu przybliżającą min. wiedzę oraz tradycje związane z naszym krajem.
Na miejscu dzieci zostały zaproszone na warsztaty plastyczne przybliżające wielkanocne-  polskie zwyczaje. Przedszkolaki miały okazję wykazać się zdolnościami manualnymi, własnoręcznie wykonując przestrzenne kartki wielkanocne, które będą mogli podarować swoim bliskim.
Następnie dzieci wraz z opiekunami wybrały się na zwiedzanie obiektów Miasteczka Galicyjskiego. A przemili pracownicy miasteczka przybliżyli dzieciom historię dawnej Galicji oraz jej mieszkańców.

Przedszkolaki zwiedziły Atelier Fotografa i Pracownię Zegarmistrza z połowy XIX wieku. Podziwialiśmy dostojny Ratusz, odwiedziliśmy Remizę Straży Pożarnej w której największe wrażenie na chłopcach zrobiły dawne wozy strażackie, toporki i hełmy oraz ręcznie nakręcany sygnał alarmowy. Następnie odwiedziliśmy Urząd Pocztowy gdzie mieliśmy okazję „nadać telegram” oraz podpisać się przy pomocy kałamarza i pióra.
Na zakończenie wycieczki dzieci gromadząc się na środku rynku dookoła Miejskiej Studni wrzuciły monety na szczęście oraz wymyślały życzenia do spełnienia.  Wycieczka bardzo przypadła do gustu przedszkolakom, a moc atrakcji oraz kawałka pięknej historii naszego kraju na pewno zostanie w ich pamięci.
Dziękujemy Pani Adrianie Michalik oraz pracownikom Miasteczka Galicyjskiego za poświęcenie czasu oraz oprowadzenie.

E. Olchawa- Nosal