O zdrowie dbamy - warzywa spożywamy-gr.II - Miejskie Przedszkole nr 14 w Nowym Sączu

Aktualności 2019 > Październik 2019

O zdrowie dbamy i warzywa spożywamy

„Czego nie ma najpierw w zmysłach, tego nie ma później w umyśle.”
M. Montessori

Jesień sprzyja spacerom, wycieczkom, ale i ciekawym zabawom z wykorzystaniem darów jesieni (owoców, warzyw). Swoją przygodę z warzywami dzieci z grupy II rozpoczęły od obserwacji warzyw w ogródkach działkowych i na straganach owocowo-warzywnych. Wiele z oglądanych warzyw znalazło się później w kąciku przyrody, dzieci nazywały je, wąchały, dotykały, opisywały ich wygląd, określały, które ich części spożywamy. To wielozmysłowe poznawanie warzyw zachęcało dzieci do działania, do zabaw plastycznych i ruchowych. Podczas ćwiczeń dnia codziennego dzieci obierały i kroiły warzywa, by z kolei je smakować i częstować nimi kolegów, zwracały przy tym uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas posługiwania się obieraczką i nożem oraz na higienę rąk. Przedszkolaki wykonały mapę pojęciową, na której podawały propozycję potraw, do których wykorzystuje się warzywa. Zwieńczeniem tego smacznego tematu było upieczenie ciasta marchewkowego, które wyśmienicie smakowało, tym bardziej, że wkład pracy dzieci w jego wykonanie był bardzo duży.

A. Żebrowska