Stoi na stacji lokomotywa - Miejskie Przedszkole nr 14 w Nowym Sączu

Aktualności 2019 > Kwiecień 2019

Stoi na stacji lokomotywa

Przygodę z koleją dzieci z grupy II i III rozpoczęły od wyprawy do Muzeum Okręgowego, gdzie oglądnęły makietę kolejową przygotowaną przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, a poruszało się po niej 5 pociągów pasażerskich i towarowych. Pan Kazimierz w mundurze kolejarza powitał dzieci z grupy II i III głośnym sygnałem do odjazdu i chętnie opowiadał o pociągach, które poruszały się po makiecie. Przedszkolaki miały również możliwość obejrzenia filmu poglądowego nt. podróżowania pociągami.
W kolejnym dniu dzieci wybrały się na zabytkowy Dworzec Kolejowy, gdzie czekał na nich pan Kazimierz. Oprowadził on przedszkolaków po głównym pomieszczeniu dworca i peronach. Dzieci oglądały odrestaurowane wnętrze dworca, podziwiały obrazy polskiego artysty E. Cieczkiewicza, którego malowidła przedstawiają pejzaże Beskidów, Pienin oraz Tatr i upiększają ściany tego zabytkowego budynku.
Przedszkolaki zwiedziły Izbę Tradycji Kolejarzy Węzła Sądeckiego, która jest społecznym muzeum świadczącym o kolejarskich tradycjach miasta Nowego Sącza i regionu.
Z kolei pan Roman, pracownik kolei rozmawiał z przedszkolakami nt. bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych i na dworcach.
Spacer na sądecki dworzec kolejowy był wspaniałą lekcją kulturową kształtującą tożsamość regionalną.
Wizyta w Muzeum rozbudziła ciekawość dzieci i zachęciła do dalszych poszukiwań informacji nt. kolejnictwa.

M. Karpiel, A. Żebrowska