Zabawa czy praca - gr. II - Miejskie Przedszkole nr 14 w Nowym Sączu

Aktualności 2020

Zabawa czy praca? - grupa II

„Jeśli dobrze się nad tym zastanowić, ćwiczenia praktycznego życia można potraktować jako prawdziwą gimnastykę. Otoczenie, w którym żyje dziecko jest salą gimnastyczną, gdzie może ono doskonalić wszystkie ruchy. … Zwinięcie dywanika, wyczyszczenie szczotką butów, wymycie miski lub podłogi, nakrycie stołu, otwieranie i zamykanie szafek, drzwiczek, drzwi i okien, porządkowanie pokoju, ustawienie krzeseł ... – wszystkie te czynności wprawiają ciało w ruch i każdy ruch wykonywany jest w inny sposób i w tym się doskonali ".

Maria Montessori, Odkrycie dziecka (s. 77

Ćwiczenia  praktycznego życia są ważne w przygotowaniu dzieci do udziału w życiu społecznym.  Maria Montessori zalecała, aby stosować te ćwiczenia już od najmłodszych lat.
W naszej grupie dzieci chętnie podejmują różnorodne działania. Zajęcia te  uczą posługiwania się przedmiotami codziennego użytku a zatem  samodzielności dziecka. Czy dla naszych pociech jest to praca czy zabawa? Pracując, a jednocześnie bawiąc się, dziecko  uczy się dbania o swój wygląd i bliskie mu otoczenie. Tu proponujemy dzieciom ćwiczenia np.: zamiatanie, ścieranie kurzu na półeczkach, podlewanie i pielęgnacja kwiatów, przelewanie wody, przesypywanie, sortowanie ... oraz  przyswajanie zasad związanych np. z dobrymi manierami czyli mycie rąk, ubieranie się, nauka zapinania, zawiązywania sznurowadeł, ubierania się. Dzieci często podejmują ulubione czynności i wielokrotnie je powtarzają. Wykonywanie prostych czynności i zaangażowanie w pracy z tymi materiałami powoduje, że dla dzieci są to wyjątkowo fascynujące ćwiczenia. Sprzątanie z pewnością będzie łatwiejsze, gdy zwykłe porządkowanie zamienimy w zabawę.
Drodzy Rodzice dzieciom dobrze jest stawiać wymagania zgodne z ich możliwościami i wzmacniać pozytywne zachowania.

K. Pajor